Зараз читаю
Новий рік – нові правила: які закони набули чинності 1 січня 2022 року

Новий рік – нові правила: які закони набули чинності 1 січня 2022 року

Якщо ви читаєте цей текст – це означає, що 2022 рік все ж таки почався і ми щиро сподіваємося, що він буде успішним у всіх сферах нашого життя.

Реєстрація сім-карт з прив’язкою до паспорту, обмеження входу російських суден на внутрішні води України та «Реєстр реєстрів»: які ще нововведення чекають нас у цьому році.

Редакція “Головного” проаналізувала основні Закони України, які набули чинності 1 січня. Отже, наш список відкриває закон про держбюджет на 2022 рік.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» № 1928-ІХ

Згідно з документом:

  • доходи державного бюджету на 2022 рік визначені в сумі 1 трлн 323,9 млрд грн (що на 9,7%, або 117,2 млрд грн більше від запланованих на 2021 рік)

  • видатки – на рівні 1 трлн 499,4 млрд грн (що на 4,2%, або на 61,1 млрд грн більше, ніж на поточний рік)

Граничний обсяг дефіциту держбюджету встановлено в розмірі 188,8 млрд грн (3,5% ВВП).

Закон України «Про електронні комунікації» № 1089-IX

Документ передбачає, що користувач (абонент) зобов’язаний здійснити ідентифікацію у постачальника електронних комунікаційних послуг у порядку, встановленому правилами надання та отримання електронних комунікаційних послуг.

Тобто тепер українці мають обов’язково реєструвати SIM-карти, “прив’язуючи” їх до паспортних даних.

Законопроєкт надає перехідний період до 1 січня 2025 року,під час якого абоненти, що користувалися послугами оператора, зможуть ідентифікувати себе. Після цього періоду постачальники електронних комунікаційних послуг призупиняють їхнє надання користувачам, які договір не підписали або ідентифікацію не здійснили.

Після двох місяців з моменту припинення, якщо користувач не уклав договір або не надав паспортні дані, комунікаційні послуги припиняють.

Закон України «Про внутрішній водний транспорт» № 1054-IX 

Основними положеннями Закону передбачається заборона заходу на внутрішні водні шляхи України суден, що плавають під прапором держави-агресора – Росії.

“Забороняється заходження у внутрішні водні шляхи України: суднам, що плавають під прапором держави-агресора; суднам, що належать громадянам держави-агресора або суб’єктам господарювання, зареєстрованим на території держави-агресора, або фізичним та юридичним особам, щодо яких застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України “Про санкції”, – зазначено у тексті закону.

Крім того, таким кораблям заборонено перевозити пасажирів та вантажі.

Цим документом також забороняється заходження російських суден до українських портів. Серед іншого, заборонено і реєстрацію російських суден у Державному судновому реєстрі України.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо переходу прав на земельну ділянку у зв’язку з переходом прав на об’єкт нерухомого майна, який на ній розміщено» № 1720-IX 

Основі зміни, які в собі несе цей закон:

  • Необхідність в кадастровому номері

Цим законом передбачено, що у разі набуття права власності на об’єкт нерухомого майна, розміщений на земельній ділянці, право власності (або право оренди, емфітевзису, суперфіцію) на таку земельну ділянку або її частку одночасно переходить від попереднього власника до набувача такого об’єкта без зміни її цільового призначення.

При цьому земельна ділянка обов’язково повинна мати кадастровий номер, а перереєстрація прав із попереднього власника землі на нового буде відбуватися одночасно із посвідченням договору купівлі-продажу нерухомості.

  • Повідомлення про перехід права власності

Тепер необхідно повідомити про перехід права власності орендодавця (або особу, яка передала земельну ділянку в користування на праві емфітевзису, суперфіцію), повинен вже  державний реєстратор. Зробити це треба одночасно із державною реєстрацією прав на нерухоме майно та прав на земельну ділянку. Якщо інформація про його місцезнаходження є у Державному реєстрі прав, то повідомлення можна надіслати поштовим відправленням або електронною поштою.

  • Відшкодування плати за землю

Тепер за Законом у нового власника нерухомості виникає обов’язок відшкодовувати власнику земельної ділянки плату за землю, яку відповідно до закону він зобов’язаний сплачувати. Ці норми надзвичайно важливі, аби уникнути зловживань новим власником нерухомості, та позбавитись спокуси встановити мінімальну плату за землю.

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень»№ 1914-IX 

Читати також

Норми цього документа спрямовані на зміцнення ресурсної бази бюджетів та запобігання бюджетним втратам через ухилення від оподаткування.

Зокрема, документ передбачає:

  • нову індексацію ставок деяких податків
  • зміну підходів до оподаткування ПДВ і акцизним податком тютюнових виробів і рідин для електронних сигарет, пива
  • зміну підходів до оподаткування рентної плати за користування надрами для видобування руд заліза
  • підвищення окремих ставок екологічного податку, запровадження мінімального податкового зобов’язання як податку з потенційно можливого мінімального доходу з земельної ділянки сільськогосподарського призначення, за винятком, зокрема, ділянок членів дачних та садівничих кооперативів, сільгоспугідь громадян у межах населених пунктів, земель на окупованій території або на лінії розмежування на період проведення ООС
  • встановлення для великих платників податків обмеження на перенесення від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств минулих років

Закон також містить норми для врегулювання проблемних питань оподаткування та забезпечення підтримки бізнесу.

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» № 1946-IX 

Документ встановлює спеціальні умови оподаткування резидентів «Дія Сіті», зокрема можливість сплати податку на прибуток підприємств на особливих умовах – за принципом податку на виведений капітал, податок на доходи фізичних осіб з доходів спеціалістів резидентів «Дія Сіті» у вигляді зарплати, винагороди за гіг-контрактом, авторської винагороди та переходу прав за ставкою 5%, якщо такі доходи спеціаліста не перевищують 240 тис. євро на рік тощо. Документ передбачає гарантію визначених умов оподаткування для резидентів «Дія Сіті» на 25 років.

Закон України «Про публічні електронні реєстри» № 1907-IX

Закон встановлює правові, організаційні і фінансові засади створення та функціонування публічних електронних реєстрів з метою захисту прав та інтересів фізичних та юридичних осіб під час створення, зберігання, оброблення та використання інформації у публічних електронних реєстрах.

Зокрема, цим законом на базі Національного реєстру електронних інформаційних ресурсів створюється Реєстр публічних електронних реєстрів. Скорочена назва – «Реєстр реєстрів».

Надання та отримання реєстрової інформації здійснюється виключно за допомогою Системи електронної взаємодії (СЕВ). При цьому СЕВ забезпечує здійснення інформаційної взаємодії реєстрів шляхом автоматизованого обміну інформації за принципом “запит-відповідь”.

Порядок підключення постачальників та отримувачів інформації до Системи електронної взаємодії визначається Кабінетом Міністрів.

Технічним адміністратором Системи електронної взаємодії виступатиме визначене Кабінетом Міністрів державне підприємство, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, та є технічним адміністратором Реєстру реєстрів.

Це не весь список Законів України, які набули чинності 1 січня 2022 року, проте вищеописані Закони є  основоположними регуляторами правових відносин в різних сферах життя українців.