Зараз читаю
Nick Vasilich: NFT є продуктом цифрової економіки.

Nick Vasilich: NFT є продуктом цифрової економіки.

Майже рік тому всіх приголомшила новина про продаж першого твіту, зробленого засновником платформи Джеком Дорсі, “лише” за 2,9 мільйони американських доларів. Пізніше короткий хайлайт із матчу NBA був «проданий» за 208 тисяч доларів США, а райдужна гіфка з Nyan Cat раптом почала комусь належати. І не просто належати, а коштувати шалені 600 тисяч доларів США.

Всі ці абсурдні суми та незрозумілі новини об’єднує одне слово – NFT, невзаємнозамінний токе( non-fungible token).

NFT, токени, блокчейн, криптовалюта починають впевнено завойовувати світ. Їх обговорюють, досліджують, в це не вірять, але на цьому заробляють чималі гроші. Те, що всі ці речі вже увійшли в світовий літопис  — безперечний факт.

NFT називають одиницю даних у блокчейні – ланцюгу блоків з інформацією, де кожен елемент унікальний і не може бути заміщений на інший або підроблений. Це можливо завдяки тому, що ланцюжки не зберігаються на певному сервісі, а існують на всіх комп’ютерах, підключених до мережі.

Саме завдяки здатності цієї технології забезпечувати неповторний підпис та право власності, NFT почали масово використовуватся у сфері цифрового мистецтва.

Весь 2021 рік ми тільки й встигали слідкувати за cенсаційними новинами у світі NFT. Людей, віддалених від трендів цифрового світу, дивують захмарливі ціни, за які купують «якісь там картинки». Проте токенізовані активи  вже змінюють наше уявлення про те, як володіти та цінувати речі у цифровому світі.

У 2021 році обсяг торгів перевищив 13 мільярдів  доларів, з такими показниками, немає жодних сумнівів у тому, що NFT відіграватимуть провідну роль у діджиталізації таких традиційних ринків, як мистецтво, мода та нерухомість, а також у майбутньому ігор та розваг.

Феноменальний успіх, велика кількість прихильників, широкий резонанс — все це породжує велику кількість питань про те, що ж таке NFT, в чому полягає суть цього процесу і найголовніше — чи дійсно на цьому можна заробити?

Ми вирішили поспілкуватися з людиною, яка працює в сфері NFT і безперечно розбирається в цій досить нелегкій темі.

Nick Vasilich, амбасадор Harmony Protocol. Гармонія  це відкрита платформа для активів, колекцій, діджитал ідентичності та гавернанс.

Нік, в чому ж полягає суть популярності NFT ?

Насправді, це дуже цікаве запитання, на яке досі намагаються знайти чітку відповідь. Думки експертів та представників індустрії різняться з цього приводу, але всі ми одностайно погодились, що 2021, був роком феномену NFT. І цей феномен буде набирати обертів разом із колосально швидким розвитком та еволюцією технології блокчейн. Особисто я з цього приводу, схиляюся до думки, що NFT своєю появою задовольнили одну з ключових потреб сучасних цифрових багатіїв — можливість володіти чимось унікальним, рідким, недоступним кожному.

NFT є продуктом цифрової економіки. Якщо вам цікаво отримати новий досвід з управління діджитал активами і ви маєте значні суми коштів, то сміливо експериментуйте з криптовалютами та NFT.

Спостерігаючи за NFT-бумом, ми бачимо, що у вигляді невзаємнозамінних токенів продають твіти, картинки, смс-повідомлення. Виникає питання, що саме можна продати у формі NFT?

Будь-що. Треба тільки зрозуміти потребу ринку, його сьогоденні забаганки й ви будите в топі. Це можуть бути і NFT цифрової ідентифікації — славнозвісні Криптопанки, або витвори мистецтва, відцифровані та покладені на chain (складова технології blockchain), елементи культового та дизайнерського одягу, діджиталізовані музичні шедеври, або прості фотографії, так звані JPEG, які також наробили галасу під час хайпу NFT. Взагалі, це невичерпний список.

Нік, багатьох людей спокушає можливість заробляти величезні суми коштів на NFT. Чи дійсно кожен бажаючй може заробляти на цьому?

Відповім так, якщо так званий “кожний охочий”, приділить цьому належну увагу та розпізнає у NFT насамперед можливість — він дійсно зможе заробляти в індустрії. Чи своїм талантом та хистом створювати витвори мистецтва, чи технічними навичками мінтингу NFT ( minting — перетворення реального предмету на цифровий актив), чи банальним перепродажем. Але, дійсно, для тих, хто бачитиме в цьому можливість, не буде жодних перепон для заробітку з NFT.

У лютому 2021 року віртуальну ділянку землі у відеогрі Axie Infinity було продано за 1,5 млн доларів США. А в грудні того ж року перше у світі SMS-повідомлення продали за 150 тисяч доларів США. Нік, чому NFT так дорого коштують?

Я розумію наскільки дико та колосально великими виглядають такі суми в еквіваленті до американського долара. Але давайте трохи зазирнемо за лаштунки індустрії криптовалют та розглянемо деякі ключові засади, які допоможуть розібратися звідки ж беруться такі цифри.

Ніколи не асоціюйте вартість будь-чого в криптоіндустрії з так званими фіатними валютами, тобто доларом, гривнею чи будь-якою іншою грошовою одиницею. Завжди пам’ятайте, що самі топові продажі NFT були проведені за криптовалюти, наприклад ETH (ефір), а в нього нема фіксованої ціни. Просто хтось (кит чи майнер) вирішив, що може дозволити собі витратити енну кількість ефіру на той чи інший NFT. А вже скільки це коштує в доларах нам доносять ЗМІ, здіймаючи хайп. 1 BTC (bitcoin) завжди коштує 1 BTC.

Ми спостерігаємо дуже велику різницю в цінах NFT: вартість коливається від декількох тисяч доларів до мільйонів доларів. Що саме формує попит на NFT?

Зараз ми знаходимося на ранніх стадіях розвитку NFT ринку та спостерігаємо що попит дійсно перевищує пропозицію. Ціни на окремі невзаємозамінні токени різняться, а їхня вартість сягає цифр з багатьма нулями. Індустрія дуже чітко визначає топові невзаємозамінні активи, відносячи їх до статусу добре відомих нам витворів мистецтва.

Читати також

Таке явище напряму пов’язане з культурною парадигмою криптоспільноти. Тобто, кожна культурна епоха народжує свої шедеври й цифрова не є винятком. Самі користувачі визначають, що саме є актуальним та заслуговує на увагу.

Додатково, найтоповіші NFT дуже часто мають лімітований реліз, що також спричиняє додатковий попит на володіння чимось унікальним, рідкісним, тільки таким як у мене і ні в кого іншого.

Багатьом є не зрозумілим питання правового аспекту. Хто все ж таки володіє авторськими правами на NFT: автор чи покупець?

Усі випадки продажу/купівлі невзаємозамінних токенів відбуваються на маркетплейсах NFT та аукціонах. Такі майданчики мають типові правила обміну активами та договори, в яких зазначаються права, які належатимуть покупцеві. Але на мою думку, це питання досі не вирішене по суті та попереду на нас чекає, як мінімум, регулювання майнових правовідносин у сфері NFT.

NFT вже сьогодні змінює правила гри для творчого онлайн-осередка. Чи можна сказати, що NFT — це революція в тому, як працює цифрова власність?

Я більше дотримуюсь думки, що це наступна ітерація володіння цифровою власністю. Ми з вами входимо в епоху Web.3, яка відрізняється від своїх попередників можливістю володіти на додачу до вільного читання та комунікації.

Нік, на вашу думку, яке майбутнє є у явища NFT?

NFT будуть розвиватися та інтегруватися глибше до екосистем блокчейнів, застосовуючись все частіше у нових проєктах цифрових митців, кріейторів, ігровій індустрії та метавсесвітів. І це тільки вершина айсбергу цього масштабного процесу, який вже почався і захоплює світ.

Якщо ви кріейтор, чий контент аудиторія споживає в онлайн-просторі, який постійно зростає, для вас NFT є новим способом конструктивної взаємодії з аудиторією у віртуальному контексті.