Зараз читаю
Чому «ефективне управління» стає дефективним

Чому «ефективне управління» стає дефективним

Без встановлення раціональних правил управління державними корпораціями Україна розвиватися не зможе. Підсумки минулого року підприємства енергетики підводили весь нинішній перший квартал. Фінансові звіти опублікувало тільки ПАТ “Центренерго”, зробивши це ще в лютому, що говорить про те, що це цілком посильно.

Інші учасники енергетики ще не встигли і / або не захотіли опубліковувати звіти, зате оголосили результати. Міненерго, що займається компаніями з держчасткою власності понад 50%, заявило про сукупні збитки на суму 4.2 млрд грн. “Центренерго” має прибуток в 68 млн грн і поліпшення фінансового результату на 2 млрд грн за рік, зростання чистого доходу на 5 млрд грн або на 30%.

Комерційні успіхи очевидні, але тим не менш, не все було так гладко. Тому КМУ, Міненерго прийняли відповідні рішення, замінили главу наглядової ради, змінили топ-менеджмент компанії, проводять перевірки. У ЗМІ компанію “Центренерго” підозрювали в “допомозі” підприємствам і трейдерам зі сфери інтересів Ігоря Коломойського – ніби-то могли продавати дорожче, а продавали дешевше. При цьому компанії вдалося забезпечити значне зростання чистого доходу і значне поліпшення фінансового стану.

Результати роботи флагмана вітчизняної енергетики ДТЕК, що представляє приватного власника, виглядають гнітюче – збитки на 19 млрд грн. Офіційні звіти ДТЕК не опубліковані, напевно, буде, як в останні роки, публікація ближче до середини року. Причому в формі, з якої неможливо зрозуміти ефективність діяльності генерацій, вуглевидобувачів, газовиків, постачальницьких компаній, оскільки компанія вертикально-інтегрована і холдинг надає загальні результати.

Читати також

Не маючи даних по секторах, неможливо порівняти ефективність діяльності близьких генерацій, їх конкурентоспроможність, наприклад, “Центренерго” і ДТЕК Західенерго “, відповісти на питання, хто краще спрацював за рік – державний сектор або приватний. Неможливо провести порівняння і між приватними компаніями, наприклад, з “Донбасенерго”, яке теж заявило про позитивний фінансовий результат за минулий рік.

З кінця 90-х вже понад 20 років суспільству навіюється, що приватні компанії ефективніше і краще працюють, і тому треба більше компаній приватизувати. Підсумки 2020 р кажуть, що і держкомпанії можуть поліпшити фінансовий результат, а приватні компанії, і зокрема їх флагман, може сильно “провалитися”.